Poker Elleri ve Sıralaması Nasıl Oluyor ?

Her biri kendine özgü kuralları, stratejileri ve oyun tarzlarını bir araya getiren sayısız poker çeşidi olmasına rağmen, hiçbir zaman değişmeyen bir şey vardır: eller ve kağıtların güçleri. Gerçekten de bir poker masasında karşılaşacağınız farklı türde eller her yerde ve oyunun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Poker’de Yüksek Kart ve Çift Elleri

Adından da anlaşılacağı gibi yüksek kart, oyundaki en büyük değere sahip kart anlamına gelir ve her kartın üzerindeki sayıyı taşır. Ardından kraliçe, kral ve as tarafından artan bir güç gelir. Yüksek kartın bir elin kazananı olduğuna karar verecek birkaç durum vardır. Birincisi ve en açık olarak, eldeki herhangi bir oyuncunun paranın tamamı dolduğunda bir çift, düz yapmayı başardığı durumdadır. Bu durumda, en yüksek değerli karta sahip oyuncu potu kazanacaktır.

Oyuncuların aynı eli paylaşması durumunda yüksek kart da devreye girebilir. Örneğin, eğer iki oyuncu bir elin sonunda bir çift 9’luk bir sayı gösteriyorsa, bir oyuncu bir as ve bir 9 ve diğeri bir 9 7’yi tutuyorsa, as ile oyuncu kazanacaktır. Bu durum kicker olarak da bilinir. Bununla birlikte, bazı poker türlerinde, kicker’ın devreye girmeyeceği zamanlar vardır. Örneğin, Texas Holdem’de oyuncular kendi kartlarını ve paylaşılan topluluk kartlarını kullanarak en iyi 5-kart kombinasyonunu yaparlar.

Bir oyuncu eşit değerde iki kartla eşleştiğinde bir çift oluşur pokerde en temel yapılan eldir. Yapılmış bir el olsa da, çiftler sadece alt çiftleri ya da herhangi bir el yapmak için başarısız olan oyuncuları yenebilir. Çiftler, Simon Fraser Üniversitesi’nden Brian Alspach’ın bir raporuna göre, en az bir çiftin elleri çift olmadan ellerin daha yaygın olduğu 7 kartlı poker oyunlarında özellikle yaygındır.

İki çift el aynı sıradaki iki ayrı kart grubuna sahip olmasıyla ortaya çıkar. Birden fazla oyuncunun iki çifti olması durumunda, en yüksek tekli çifti olan kişi kazanacaktır. Örneğin, iki oyuncu kartlarını 9 9 7 7 5 ve diğer AA 2 2 5’in bulunduğu yerde gösterirse, as çifti olan oyuncu kazanır.

Bir ‘set’ veya ‘trips’ olarak da bilinen, bir oyuncunun üçü eşit değerde üç karta sahip olduğu zamandır. Aynı tür Üçlü iki oyuncu arasında oynanan maçta, kazanan oyuncu tarafından kararlaştırılacaktır.